Szukasz pomysłu na prezent? Pomogę Ci wybrać najlepsze prezenty na każdą okazję!
Blog > Komentarze do wpisu

Najpiękniejsze dedykacje książkowe


Jeśli przygotowujecie książkę na prezent, nie może zabraknąć w niej pięknej dedykacji, która będzie przypominała obdarowanej osobie wyjątkową okazję lub ważne wydarzenie. Dedykacja powinna być zwięzła, a jednocześnie pełna treści, dlatego nie łatwo ją wymyślić. Dlatego dzisiaj zapraszam Was w dalszą część podróży po literackich upominkach :) Mam nadzieję, że moje porady i wskazówki pomogą Wam w przygotowaniu niezapomnianego prezentu dla bliskiej osoby. W książkowych upominkach jest bowiem coś bardzo intymnego i emocjonalnego, dlatego tak lubimy dawać je osobom, które kochamy, podziwiamy i szanujemy. Jednym słowem – ludziom wyjątkowym w naszym życiu.

Osobiste dedykacje

Sztuka pisania dedykacji nie jest łatwa. Najtrudniej przychodzi nam wyrazić w słowach najintensywniejsze uczucia. Nie chcemy, by trąciły one banałem, a przy tym pragniemy, by były wyraziste i pełne szczerej sympatii. Jeśli chcecie, by dedykacja trafiła do serca bliskiej, wyjątkowej osoby, napiszcie dlaczego pragniecie obdarować ją tą właśnie książką. Być może czytaliście ją wcześniej i jakaś postać lub wątek przywodzi Wam na myśl tę osobę? Niektóre wydania, stare publikacje mają szczególne znaczenie. Możecie więc napisać kto był poprzednim właścicielem książki, kiedy żył i jak trafiła ona do rąk nowego właściciela. Jeśli jest to wiekowe dzieło, możecie dołączyć do książki ozdobną kartę, by jej nie zniszczyć. Czasem wystarczy w prostych słowach wyrazić swoje życzenia, np. Ukochanej żonie, w dniu urodzin, by podróż po świecie literatury była dla Niej tak pasjonująca, jak dla mnie każda chwila w Jej obecności – Mąż. Nie zapominajcie o takich ważnych szczegółach jak data i miejscowość oraz podpis. Niektórym może się to wydać trochę staroświeckie, ale jest konieczne i piękne, tak jak sama sztuka układania książkowych dedykacji. Poniżej znajdziecie kilka przykładów pięknych dedykacji książkowych, które znalazłam przeczesując strony Internetowe :) Nie znam ich autorów, dlatego z góry przepraszam, że nie zostaną tutaj wymienieni.

Dla dziecka w dniu urodzin:

Życzymy Ci, aby Twoje dzieciństwo

Było jak najlepsze i trwało jak najdłużej.

Niech Twój świat będzie najpiękniejszą bajką.

W dniu ślubu

Wielu miodowych dni,

wspólnych radości bez trosk,

spełnienia wymarzonych chwil,

aby sprzyjał Wam los.

Prawda, że piękne? :)

Wierszowane dedykacje

Dobrym pomysłem na dedykację jest również wierszyk – rymowanka napisany samodzielnie. A może przejawiacie talenty poetyckie i potraficie napisać prawdziwy wiersz? :) Warto spróbować. Zabawne wierszyki sprawdzą się w przypadku lekkiej literatury oraz zawsze, kiedy chcemy po prostu sprawić radość obdarowanej osobie. Dedykacja nie musi od razu być górnolotna. Jeśli przejawiacie talenty artystyczne, możecie umieścić ją na własnoręcznie zrobionej zakładce dołączonej do książki. Wierszyki sprawdzą się szczególnie w przypadku prezentów okolicznościowych, takich jak Boże Narodzenie, Walentynki itp. Są one podobne do rymowanych SMS-ów. Wcale jednak nie muszą być śmieszne. Zobaczcie sami:

Urodziny

Wszystko, co piękne i upragnione,

Niech będzie w Twoim życiu spełnione

Urodziny dziecka

Córeczko kochana, oto jest książeczka,

A na jej karteczkach prześliczna bajeczka.

Bardzo długo Elfy bajkę tę pisały

I przy tym okropnie się napracowały.

Napisały bajkę specjalnie dla Ciebie -

Tyle w niej miłości, ile gwiazd na niebie.

Prezent bożonarodzeniowy

Gdy pierwsza gwiazdka na niebie zabłyśnie,

Niech Cię Aniołek ode mnie uściśnie

I przekaże serdeczne życzenia

Z okazji Świąt Bożego Narodzenia!

Cytaty i aforyzmy

Jeśli zdarzy się Wam, że kompletnie nie macie pomysłu na wierszowaną dedykację, a nie możecie znaleźć niczego odpowiedniego w książkach, poradnikach i w Internecie, poszukajcie wśród aforyzmów i cytatów. Najlepiej, jeśli znacie książkę, którą chcecie podarować i potraficie wybrać z niej piękny cytat. Przykład? "Ale próbować warto." – tak kończy się "Ptasiek" Williama Whartona. Doskonały pomysł na książkowy prezent z dedykacją dla przyjaciółki lub przyjaciela, który piąty raz podchodzi do egzaminu na prawo jazdy ;) Znajdziecie również wiele cytatów, których autorstwo przypisuje się znanym postaciom świata literatury, filozofii, kultury i nauki, a które wspaniale sprawdzą się w roli książkowych dedykacji. Jakie to mogą być cytaty?

Dla przyjaciela pracującego za granicą

"Do kraju tego, gdzie kruszynę chleba

Podnoszą z ziemi przez uszanowanie

Do darów Nieba…

Tęskno mi Panie…"

                        C.K. Norwid

Z kolei wiele cytatów i aforyzmów o miłości znajdziecie w twórczości Antoine de Saint-Exupéry:

"Miłość nie polega na wzajemnym

wpatrywaniu się w siebie,

ale wspólnym patrzeniu

w tym samym kierunku."

Książki to bardzo wdzięczny pomysł na prezent. Dedykacje książkowe mają długą tradycję i napisano o nich już wiele poradników. Najważniejsze, by odzwierciedlała ona to, co leży w Waszym sercu – wówczas na pewno będzie piękna i pełna znaczenia. Jeśli nie możecie znaleźć błyskotliwego cytatu czy wierszyka, spróbujcie zastanowić się, co ważnego chcielibyście powiedzieć obdarowanej osobie – i napiszcie dedykację sami :) Książki to uczta dla duszy, niech więc będzie to prezent od serca.
niedziela, 18 września 2011, annagrzad